Na Co Má Nárok Matka Na Mateřské? » Podpora Reprodukce 2023 ✅        

Na co má nárok matka na mateřské?

  • Datum: September 15, 2022
  • Čas k přečtení: 3 min.

Na mateřské mají nárok matky, které se starají o dítě do věku 4 let. Mateřské je zákonem předepsané dávka, která je poskytována mateřskému volna, aby jim pomohla s péčí o své dítě. Jeho výše se odvíjí od výše příjmu matky nebo otce, který se staral o dítě. Na mateřské mají nárok i samoživitelky a samoživitelé.

Matka na mateřské má nárok na řadu finančních a jiných výhod. Především jde o finanční podporu v podobě mateřského příspěvku, který poskytuje stát. Aby matka na mateřské mohla čerpat tyto výhody, musí splnit určité podmínky. Čtěte dále, abyste zjistili, na co má nárok matka na mateřské.

## Kdo má nárok na mateřskou

Matka na mateřské má nárok na finanční podporu, pokud je občankou České republiky a má na starosti dítě, které ještě není starší 4 let. Matka může mít nárok na mateřskou i v případě, že je více matek, které se o dítě starají společně.

## Jak dlouho trvá mateřská

Mateřská trvá přibližně 28 týdnů v případě, že matka nemá nárok na rodičovskou dovolenou. Pokud má nárok na rodičovskou dovolenou, může čerpat mateřskou až do doby, kdy je dítěti 4 roky.

## Kolik peněz matka na mateřské dostává

Mateřský příspěvek se odvíjí od toho, kolik matka vydělávala před porodem. V případě, že matka pracovala na plný úvazek, dostane měsíční příspěvek ve výši 70 % z jejího průměrného měsíčního výdělku. Pokud matka pracovala na částečný úvazek, je její mateřský příspěvek nižší.

## Dodatečné výhody

Kromě mateřského příspěvku má mateřská dovolená řadu dalších výhod. Patří mezi ně například odpustení placení daní, sleva na dani z příjmu a další. Více informací o těchto výhodách naleznete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Nenechte si ujít:
Kdy se připravit do porodnice?

Mytus 1: Na mateřské mohou čerpat pouze ženy

H2: Kdo má nárok na mateřskou dovolenou v České republice?

Často Kladené Otázky

Jak dlouho trvá mateřská?

Mateřská trvá obvykle 60 dní před porodem a 360 dní po porodu.

Kolik peněz dostane matka na mateřské?

Mateřská se pohybuje od 60 % základu výdělku až do 70 %. Maximální výše mateřské je stanovena zákonem a činí 55 % základu výdělku.

Závěrem

Republic.

Matky na mateřské v České republice mají nárok na finanční podporu v podobě mateřského příspěvku a další výhody. Tyto výhody se odvíjí od výdělku matky před narozením dítěte a platí po dobu 28 týdnů, pokud není přiznána rodičovská dovolená. Kromě mateřského příspěvku mají matky na mateřské nárok na odpustení placení daní, slevu na dani z příjmu a další.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post

Potrat: Koliko Dni Je Potrebno Da Bi Se Izvršio?

Next Post

Kdo může jít na mateřskou?

Jak dlouho může být dítě bez plodové vody?
Buďte krásnou maminkou!
Krásná a silná pokožka, vlasy a nehty jsou možné i během těhotenství a po porodu. Vyzkoušejte blahodárné účinky kolagenu. Získejte krásnou pokožku, zářivé vlasy a pevné nehty s kódem "MOM10", který vám ušetří 10% z celkové objednávky.
MOM10
Buďte krásnou maminkou!
Krásná a silná pokožka, vlasy a nehty jsou možné i během těhotenství a po porodu. Vyzkoušejte blahodárné účinky kolagenu. Získejte krásnou pokožku, zářivé vlasy a pevné nehty s kódem "MOM10", který vám ušetří 10% z celkové objednávky.
MOM10