Kdo Má Nárok Na Porodné? » Podpora Reprodukce 2023 ✅        

Kdo má nárok na porodné?

  • Datum: June 30, 2022
  • Čas k přečtení: 3 min.

Kdo má nárok na porodné? To je otázka, kterou si klade mnoho rodičů. Porodné je finanční příspěvek, který je podle zákona poskytován rodičům dítěte. Finanční podpora je určena především k pokrytí výdajů spojených s porodem a péčí o dítě. V tomto článku se dozvíte, kdo má nárok na porodné a jaké jsou podmínky jeho přiznání.

Porodné je finanční podpora od státu pro rodiče, kteří se rozhodli mít dítě. Každá země má různé podmínky pro získání tohoto finančního příspěvku. Česká republika přispívá rodičům na úhradu nákladů spojených s porodem a dočasnou péčí o dítě. Tento článek se zaměří na to, jaké kritérium je třeba splnit, abyste mohli požádat o porodné a jaké dokumenty je třeba pro jeho získání předložit.

Kdo má nárok na porodné?

Porodné je určeno pro rodiny s nízkým příjmem, které nemohou zaplatit všechny náklady spojené s porodem a starostí o dítě. K získání porodného musíte splňovat následující kritéria:

Kritéria pro získání porodného

– Musíte být občanem České republiky.

– Musíte mít trvalý pobyt v České republice.

– Musíte mít příjem nižší než je stanovená hranice.

– Musíte mít dítě, které ještě nebylo šest let.

– Musíte mít zdravotní pojištění.

– Musíte být plátci daní.

– Musíte být starší 18 let.

– Musíte být schopni prokázat, že jste se starali o dítě.

Dokumenty potřebné k získání porodného

Abyste mohli získat porodné, musíte doložit následující dokumenty:

– Rodný list dítěte.

– Kopie vašeho občanského průkazu nebo pasu.

– Kopie potvrzení o zdravotním pojištění.

Nenechte si ujít:
Na co mám nárok v těhotenství?

– Kopie dokladu o trvalém bydlišti.

– Kopie daňového přiznání nebo potvrzení o příjmu.

– Doklad o tom, že jste se starali o dítě.

Pokud splníte všechna kritéria pro získání porodného, můžete požádat o finanční příspěvek od státu. Peníze jsou obvykle poskytovány po dobu 12 měsíců po ukončení mateřské dovolené.

h2: Nejčastější mýty o nároku na porodné

Mýtus 1: Pouze zaměstnaní mají nárok na porodné.
Fakt: Nárok na porodné mají všichni, kteří byli pojištěni alespoň 270 dní během posledního roku před narozením dítěte. To zahrnuje i nezaměstnané, studenty, rodiče na mateřské dovolené, samostatně výdělečně činné osoby, důchodce a další.

Mýtus 2: Porodné se vyplácí jen jednou.
Fakt: Porodné se vyplácí rodičům po dobu 270 dnů po narození dítěte. Je to rozděleno na 3 části: první část se vyplácí ihned po narození dítěte, druhá část se vyplácí po uplynutí 6 měsíců a třetí část se vyplácí po uplynutí 12 měsíců od narození dítěte.

Mýtus 3: Pouze jeden z rodičů má nárok na porodné.
Fakt: Nárok na porodné mají oba rodiče. Každý z nich může požádat o porodné sám.

Často Kladené Otázky

Kdo má nárok na porodné?

Odpověď: Porodné má nárok každá žena, která má trvalý pobyt na území České republiky a je pojištěná u České správy sociálního zabezpečení.

Kolik činí porodné?

Odpověď: Porodné činí 12 000 Kč.

Závěrem

Republic, parents can receive financial support from the state when they decide to have a child. To receive this financial grant, applicants must meet certain criteria, such as being a citizen of the Czech Republic, having a low income, being 18 or older, and having health insurance. Additionally, applicants must provide documents such as a child’s birth certificate, proof of residence and tax returns. If the criteria is met, this financial grant can be received for up to 12 months after the end of parental leave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kdy se suší šalvěj?

Previous Post

Jak zlepšit kvalitu vajíček?

Next Post

Kdy žádat o porodné 2022?

Kdy je nejlepší rodit?
Buďte krásnou maminkou!
Krásná a silná pokožka, vlasy a nehty jsou možné i během těhotenství a po porodu. Vyzkoušejte blahodárné účinky kolagenu. Získejte krásnou pokožku, zářivé vlasy a pevné nehty s kódem "MOM10", který vám ušetří 10% z celkové objednávky.
MOM10
Buďte krásnou maminkou!
Krásná a silná pokožka, vlasy a nehty jsou možné i během těhotenství a po porodu. Vyzkoušejte blahodárné účinky kolagenu. Získejte krásnou pokožku, zářivé vlasy a pevné nehty s kódem "MOM10", který vám ušetří 10% z celkové objednávky.
MOM10